Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zámek za 9 milionů ne, šatny na hřišti za 18 milionů ano

Dne 9. 4. 2015 jsem se, jako zastupitel, zúčastnila setkání podnikatelů v Bílovci. Na tomto setkání pan starosta mluvil o plánech do budoucna. Padlo i několik slov o bíloveckém zámku – typu „budeme se jej snažit dát do takového stavu, aby se otevřely dveře i pro drobnější podnikatelské záměry…“ Dokonce jmenoval podnikatele, který s nějakým záměrem přišel.
V následujícím týdnu jsem navštívila pracovní zastupitelstvo, které se konalo ve škole na Wolkerově ulici. Proč pracovní? Vedení města nám sdělilo, že pracovní zastupitelstvo je od toho, abychom si vše vyjasnili a předešli zbytečným problémům a že by chtěli se zastupiteli více komunikovat a vysvětlovat si... Pan starosta s paní místostarostkou nás seznámili s plánem rozvoje a s rozpočtem. Do plánu byl zahrnut, jak jinak, i projekt na opravu zámeckého nádvoří.
Dne 21. 4. 2015 se konalo řádné zasedání zastupitelstva města. Na programu zastupitelstva bylo i schválení již zmiňovaného projektu opravy nádvoří zámku, včetně vody a kanalizace. Pan starosta nejdříve vysvětlil všem přítomným, jak celé dva měsíce pracovali zaměstnanci úřadu na projektu a o poslední možnosti získat na tuto investici peníze z kraje. Když došlo na hlasování o schválení tohoto projektu, nestačila jsem se divit a položila jsem si následující otázky.
Jaký vztah k zámku, této dominantě města, našich 8 zastupitelů, kteří zablokovali a znemožnili realizaci projektu, má?
Pořádali tam z vlastní iniciativy nějakou akci? Byli se vůbec na nějaké akci alespoň podívat? Mohou vůbec vědět, co obnáší, když je plný zámek lidí (i dětí a seniorů), kteří si nemají kam zajít na toaletu, nabrat si vodu, umýt si ruce, uvařit si čaj, ...?
Odpověď? NE!
Všechna předchozí slova vedení města, která na účet zámku padla – spolupráce, informovanost, komunikace – jen plané řeči? A co názor občanů?
Oprava zámeckého nádvoří včetně kanalizace je prvním předpokladem k tomu, abychom mohli zámek jakkoli využívat a většina našich zastupitelů, jak je vidět z hlasování, zámek využívat a oživit NECHCE!
A co Vy, občané? Jaký je Váš názor? Proč se na stránky města dávají opravdu „zásadní“ ankety o vstupném na Den města, ale k velkým investičním akcím se nemůžete vyjádřit? Nezapomínejme, že na Váš názor nebyl brán ohled ani po volbách. Potřebujeme Vaši podporu!
Budeme dalších 20 let čekat na investora s desítkami milionů? To už jsme 20 let zkoušeli! A výsledek?
Plánuje současné vedení města, že se snad stane kulturním stánkem fotbalové hřiště? Budeme rozvíjet a podporovat kulturní dění ve vířivce nebo na masážním stole? Zázemí tam bude víc než přepychové, takové by nám mohl závidět nejeden prvoligový klub.
Vybudování „šaten“ na fotbalovém hřišti počítá s náklady minimálně 18 milionů(!), z toho jsou náklady pro město vyčísleny na 9 milionů. Projekt na opravu nádvoří zámku, včetně kanalizace a vody, počítá s celkovými náklady 9 milionů, z toho, až 4,5 milionu mohlo město získat jako podporu z ROP Moravskoslezského kraje!
Ve volbách jste nám dali nejsilnější mandát k zastupování a prosazování Vašich názorů a požadavků na rozvoj města. Povolební rozložení sil ve vedení města však Vaše hlasy blokuje a vedení je nechce slyšet!
Potřebujeme Vaši viditelnou a slyšitelnou podporu, nejen na facebooku, ale i na zasedáních zastupitelstva a na akcích pořádaných Bíloveckou patnáctkou!


Irena Hudcová