Jdi na obsah Jdi na menu
 


Osudný výstřel

Osudný výstřel


zamek.jpgSnad není v Bílovci nikdo kdo by neznal známou pověst " O Bílé paní Bětě "strašící na zdejším zámku, kterou do divadelní podoby přepracoval pan Zdeněk Kuchta a po té znamenitě sehrál soubor Odřivous.

"V sedmdesátých letech 19. stol. bydlel na zámku pan Karel Sedlnický, zván baron Luši. Ložnici míval do dvora, aby nic nerušilo jeho spánek. Domácnost vedla hospodyně Běta, neoblíbená a zlomyslná. Jednou byla nalezena s kulkou v hlavě. Říkalo se, že byla hubatá na svého pána a ten ji radši zastřelil, než by ji dál poslouchal, jiní mínili že to učinil v sebeobraně, když na něj šla z nožem. Ať to bylo jakkoli, jisté bylo, že na zámku začalo strašit. Krvavé skvrny nešly uklidit a Běta chodila po zámku v bílém. Dnes už se zjevuje zřídka, protože lidé na ni již zapoměli...."tolik krátká připomínka staré pověsti.(Das Kuhländchen, Josef Ullrich).

Studiem archivních materiálů a tiskovin se podařilo zjistit, že starodávná pověst je téměř pravdivá. Tehdejší rakouský tisk přinesl o této události několik zpráv: Noviny: "Die Presse a Neue Fremden Blatt " - 8. května 1869 "Bláznivá byla zastřelená", "Morgen Post " z 11. května 1869 přinášejí zprávu o nešťastné smrti v Bílovci.

titulni-strana.jpeg

Jak se věci ve skutečnosti staly:

Dne 4. května roku 1869 je město Bílovec na nohou, občany malého slezského města vyděsila střelba na zámku.

karl-anton-theodor-sedlnitzky-odrowas-von-choltitz.jpgBaron Karel Sedlnitzký - Odrowas z Choltitz ( Nar.4.1.1802 Olomouc, zemř. 20.9.1871 Bílovec) dopoledne na svém zámku v sebeobraně zastřelil služebnou Bětu Klugerovou (původem z Budišova nad Budišovkou). Baron Karel Sedlnitzky všem známá osobnost, je hodný starý nemocný pán. Jeho služebná Běta Klugerová u něho v domácností žije déle jak 25 let. Všeobecně se o ní vědělo, že je těžká alkoholička a v dámském pokoji na zámku má v různých skrýších láhve s alkoholem. Rodina, přátelé a také sloužící na zámku často radili starému pánovi, aby nemocnou Bětu nechal umísti do blázince, ale bezvýsledně. Poslední měsíce se baron Sedlnitzký se svou služebnou často až do krve hádal. Ve stavu úplného "deliria" byla často nepříčetná a už několikrát Sedlnitzkému ústně vyhrožovala. Nikdo by si však nepomyslel, že starému baronovi usiluje o holý život.

Dnes před obědem vpadla k nešťastnému starému muži do ložnice vyzbrojena dlouhým kuchyňským nožem s úmyslem bodout ho do břicha. Baron neviděl jinou možnost jak si zachránit život než sáhnout po lovecké pušce, která stála nedaleko postele. Vyšla rána a olověná kule prolétla hlavou rozběsněné služebné.

Soudní komisaři, kteří se dostavili na zámek, našli vedle zastřelené kuchyňský nůž s dlouhým ostřím. Všechny okolnosti případu a výpovědi svědků potvrdily, že šlo o nutnou sebeobranu.

V bílovecké matrice nám tuto nešťastnou událost potvrzuje strohý zápis:

4. května 1869 Beata Kluger, svobodná hospodyně ve Velkých Albrechticích, dcera kožešníka Josefa Klugera z Budišova a jeho manželky Klary Lichtblau. Věk 50 let. Zemřela: Na následky zranění. Kvůli náhlé smrti nemohla být zaopatřena. Pohřbil farář Josef Kuntscher.


 

(Přeloženo z dobového rakouského tisku z května roku 1869).