Jdi na obsah Jdi na menu
 


Otec Vinnetoua navštívil zámek v Bílovci

Otec Vinnetoua navštívil zámek v Bílovci

3..jpg"Old Shatterhand s pomocí Apačů dokončuje vyměřování trati a vydává se s nimi do Saint Louis. Cestou se chtějí zastavit na Nugget-tsilu a vzít si tam zlato na útratu ve městech bledých tvářích. Tam je však Inču-čuna s Nšo-ši zákeřně zavražděn. Vinnetou přežije jen díky včasného zásahu Old Shatterhanda. Ten zabije vrahy, jen jeden, Santer, unikne..."

Kdo by neznal příběhy slavného náčelníka Apačů Vinnetoua a jeho bílého bratra Old Shatterhanda. 
S poukazem na vyprávění hraběte Jiřího Sedlnitzkého - Odrowas z Choltic (*24.5.1905 Bílovec, † 15.10.1987 Graz) syna posledního šlech
tického majitele bíloveckého zámku se dozvídáme, že slavný spisovatel Karel May (25. února 1842 Ernstthal – 30. března 1912 Radebeul) několikrát navštívil zámek svého dobrého přítele JUDr. Sigmunda Sedlnitzkého - Odrowas z Choltic.
1..jpgPodle vyprávění hraběte Jiřího Sedlnitzkého, který si slavného spisovatele pamatoval jako malý chlapec, na bíloveckém zámku dokonce napsal některou ze svých knih. Kterou to už dneska těžko zjistíme. Karel May věnoval také část svých rukopisů do zámecké knihovny. Tam je bohužel spolu s vzácnými tisky a velkým množstvím vzácných knih v roce 1945 spolkl požár. Pokud si ovšem ty osoby co na zámku před požárem rabovaly nevšimly, že se jedná o vzácná díla tak možná knihy a rukopisy někde prodaly. Možná, že je časem ještě někde objevíme.